ADAM OLMAK MEZİYETTİR.. « Burası Holaysa

16 Mayıs 2022 - 18:13

ADAM OLMAK MEZİYETTİR..

ADAM OLMAK MEZİYETTİR..
Son Güncelleme :

19 Ocak 2022 - 14:59

Yaşadığımız yüzyılda öyle şeyler yaşıyoruz ki,insanlığımızı,kişiliğimizi,inancımızı unutarak her şeyi çıkar endeksli bir yapıya büründürdük..

Gücün egemen olduğu günümüzde,bazı kişiler fizik güçlerini kullanarak mafya adı altında insanları sindirmeye ve kendilerine uşak yapmaya çalışırken,bazıları da maddi güçlerini kullanarak toplumları kendilerine uydu,köle yapmaya çalışıyorlar.

Üzülerek belirtmek gerekirse çaresiz toplumlarda bunlar prim yapıyor.Çaresiz insanlar bunların uydularına girerek kula kulluğu kabullenip yaşamaya çalışıyorlar.Bu mecburiyetten kaynaklanan bir caresizliktir.Menfaatler bittiği zaman yalancı dostluklar da sona erer.Bazı kişiler de kendilerini çok akıllı sanıp beyinlerini kiraya verdikleri kişilerin dayatmalarını kendi fikirleri imiş gibi satmaya çalışıyorlar.

Allah insanları yeryüzünün en değerli ve kutsal varlığı olarak yaratmış,akıl,fikir ve düşünce vermiş verdiği bu meziyetleri kullanmalarını emretmiş kula kulluğu haram kılmıştır.

Günümüzde insanlar Allah’ın kutsal değerlerini kendi çıkarları veya başkalarının çıkarları için kullanarak,Allah’a şirke varacak yanlışların içine bilerek veya bilmeyerek düşebiliyorlar,insanları çıkarları için ilahlaştırıp hak yolun dışına çıkabiliyorlar.

İnsan olmak meziyet ister,bu meziyet dürüstlük,yaratılana sevgi,yaratanın emirlerini yerine getirmek,peygamberin sünnetinden ayrılmamak,kısacası yedi büyük günahın dışına çıkarak,ahlaklı olmakla mümkündür,

Üzülerek belitmeliyim ki maddiyatın egemen olduğu günümüzde,bu değerlerimizi kaybetmiş görünüyoruz.Hak olan kula kulluğu bırakarak çıkarlarımız için haktan,hakikatten,dürüstlükten ayrılmamaktır.

Maddi gücünü kullanarak kendini kalnbur üstü gösterenler de ,unutmasınlar Allah’ın onlara verdiği her kuruşun ne amaçla kullanıldığının hesabı sorulacaktır.

Adam olmak için bir birimizi sevelim,kucaklayalım,kutuplaşmayalım,unutmayalım”birlikte hayır,ayrılıkta azap vardır”

Kalın sağlıcakla..