Mevsimler Birbirine Karıştı.. « Burası Holaysa

6 Temmuz 2022 - 15:24

Mevsimler Birbirine Karıştı..

Mevsimler Birbirine Karıştı..
Son Güncelleme :

26 Kasım 2016 - 19:15

Son yıllarda dünyada olduğu gibi,ülkemiz ve yöremizde iklim değişiklikleri daha çok hissedilmeye başlandı..

21 Ekim 2013 Pazartesi 22:57

Son yıllarda dünyada olduğu gibi,ülkemiz ve yöremizde iklim değişiklikleri daha çok hissedilmeye başlandı..

Özellikle bu yıl yaz mevsimini yaşayamayan yöremiz insanı,yaz olmadı ama Sonbahar iyi olur beklentisine girmişken ,bir sürpriz de Sonbahardan geldi.Sonbaharın ilk ayı olan Eylülün 5’inde dağlar karlanınca bu beklenti ilerleyen günlerde bastırma yaz beklentisini yarattı.Çok geçmeden bu beklenti de hayal oldu.Ekimde yağan ikinci kar neredeyse köye ulaşırken,  yaylalarda güzel hava beklentisinde olanların tüm umutları tükendi.Ortalama  60-70 cm ye olaşan kar erir mi erimez mi derken açan hava ve esen rüzgar bir haftada karı eritti.Bu kez tamamdır havalar düzeldi deyip tekrar yaylalara çıkan ,bayramı yaylalarda karşılamak isteyen vatandaşlarımızı şiddetli rüzgarın ardından yılın 3.karı karşıladı.Ehiltaş yaylasına ulaşan kar adeta Sonbahar mevsimi de yok dergibiydi..

YAYLALARDA KAR KÖYDE İKİNCİ EKİN..

Bu karmaşık havalar yaşanırken havaların fazla soğumaması yöremizde tarla ve bahçelerde patates,fasulye ve mısır tohumlarının yeşermesini sağlarken karayemişlerde ikinci meyveyi vermeye hazırlanıyor..

Evet dünyada ve yöremizde küresel ısınmanın getirdiği değişimleri görmek normal bir değişim gibi algılanmaya başlandı..

Bu durumun farkında olan ve şaşkınlığını gizleyemeyen  50-60 yaş üzeri büyüklerimiz.. “Zaman ahır zaman”deyip işin içinden çıkıyorlar..

www.yesilalankoyu.net

 

Anahtar Kelimeler: Küresl, ısınma, Mevsimleri, Birbirine, Karıştırdı, Yeşilalan, Baltacılı, çaykara

Okunma: 1848