izmir escort

Yaylalarda Yapılaşma Sorunu.. « Burası Holaysa

9 Şubat 2023 - 11:20
?>

Yaylalarda Yapılaşma Sorunu..

Yaylalarda Yapılaşma Sorunu..
Son Güncelleme :

24 Kasım 2016 - 18:16

62 views

Son yılların en büyük sorunlarından birisi yaylalarda yapılan inşaatlar ve yaşanan sorunlardır..

19 Temmuz 2012 Perşembe 11:27

Özellikle Karadeniz bölgesinin en büyük sorunlarından biri diyebiliriz yaylalarda yapılanmayı.Yayla geçici konaklama yeri demektir..Sözlükteki anlamı budur..Ancak bizim yaylalarda durum bayağı farklıdır.Bunun nedeni bizim yaylalarda geçici yapılanmanın ötesinde yaklaşık 300 yıla yakın bir süreden bu yana kalıcı yapılanmanın oluşudur..Köylülerimiz ve yöremizin insanı yılın yarısını bu yaylalarda geçirmekte,iki ,üç defa karlandıktan sonra köylere veya merkezlere geri dönmektedir.

Eskiden daha çok hayvanların barınması ve beslenmesi için yapılan yaylacılık,insanların göç etmesi buna bağlı olarak hayvancılığın bitme noktasına gelmesi ile beraber yaylalar,dinlenme ve tatil amaçlı olarak kullanılmaya başlamıştır.

İnsanlarımızın çalıştıkları illerden gelerek tatillerini geçirmeye başlamaları hızlı yapılanmayı da beraberinde getirmiştir.

Tapusuz yaylalarımıza yasal bir stadü kazandırmaya yönelik bazı çalışmalar duysak ta ,bu kanayan yaraya kesin bir neşter atılamamıştır.İnsanlarımızın bu sorunun çözümü için kalıcı yasal bir çözümün hayata geçirilmesini acilen yetkililerden beklemektedirler..Bu sorunun 2B yasası ile çözüleceğini bekleyen vatandaşlarımız,yaylaların bu kapsama alınmaması ile hayal kırıklığı yaşamışlardır..

Çarpık yapılaşma..

Yöremizde yayla turizminin ağırlık kazanması ile beraber yayla şenliklerinin yaygınlaşması,vatandaşların yaylalarda oturma ve dinlenme amaçlı lüks konut yapmalarının önünü açmıştır.Hazine malı olan yaylalarımızda yapılan betonarme ve çok katlı yapılar günden güne artarken,yetkililerin müdahalesi de kaçınılmaz olmaya başladığına şahit oluyoruz.Yaylalarda yapılan bu lüks yapılar yaylalarımızın doğal güzelliğini bozarken,yaylalarımızı bir kent ve kasaba havasına sokarak yayla özelliğinden uzaklaştırmıştır..Devletin yasal bir düzenleme yapmaması bu çarpık yapılanmayı tetiklemiştir.

Vatandaş sorumsuzluğu ve Şikayetler..

İnsanlarımızın bilinçsiz yapılaşma ve hazine mallarına tecavüz ,hasetlik duygusu insanlarımızın birbirlerini şikayet etmelerine neden olmuş,bu bağlamda bir çok vatandaşımız mahkemelik olmuş para cezalarına çarptırılmıştır.Öyle ki ;zaman zaman muhtarlarla vatandaşları karşı karşıya getirmiştir.

Yetkililerle yaptığımız görüşmelerde yaylalarda gerek ahşap,gerekse betonarme inşaatların kanunen yasak olduğunu şikayet durumunda gereğinin yapılacağını,yasal olarak yayla çimenlerinin kazılmasının dahi suç olduğunu belirtmişlerdir..

Yasalar bu kadar açıkken bazı vatandaşlarımızın zimmetlerinin dışında ki açık alanlara inşaat yapmaya yönelmeleri köy yöneticilerini de töhmet altına bırakmaktadır.Vatandaşlarımızın bu konuda daha hassas davranmaları,arı kovanına çomak sokmamaları gerektiğine inanıyoruz.

Birde insanlarımızın bir birlerini şikayet etme ve gambazlama hastalığından vazgeçmeleri gerektiğini söylemeden geçemeyeceğiz..Sonuçta hepimiz aynı geminin içinde yaşadığımızı unutmamalıyız..

www.yesilalankoyu.net

Anahtar Kelimeler: çaykara, Yesilalan,Yaylalarda, Yapılasma, Sorunu

Okunma: 2939