Tufa Yaylasına İçme Suyu.. « Burası Holaysa

18 Ağustos 2022 - 13:41

Tufa Yaylasına İçme Suyu..

Tufa Yaylasına İçme Suyu..
Son Güncelleme :

24 Kasım 2016 - 19:50

12 views

Ramazan ayında yaşanan kuraklık nedeni ile,içme suyu sorunu yaşayan Tufa yaylasına bir hayırsever neşter vurdu..

12 Eylül 2012 Çarşamba 22:12

Var olan su şebekesinin yetersizliğine birde kuraklık eklenince ramazan ayında insanlar su sıkıntısı yaşamaya başladı.Gerek eski şebeke borularının yetersizliği,gerekse su kaynaklarının yetersizliği buna eklenince Yeşilalanköyü muhtarı Hüseyin yılmaz arayışlara başladı.Öncelikle su kaynaklarını tespit etti.Ardından kaynak arayışına başladı.Takriben 25-30 bin Türk Lirasına(milyar) mal olacak projeye muhtarın girişimleri sonucu bir hayırsever talip oldu..

3 şebekeden oluşacak proje için etüt çalışması yapıldı.Bu tespite göre 7500 m.(7,5 km)boruya ihtiyaç olduğu anlaşıldı.Ana arterlerin 40lık ve 32 lik ara arterlerin 25 lik borulardan döşemesine karar verildi.15 gün önce başlanan çalışmalar için kazıcı makine kiralandı.Çalışmalar aralıksız sürdürüldü.

Konu ile ilgili bilgisine baş vurduğumuz Yeşilalan köyü muhtarı Hüseyin Yılmaz”Tufa yaylasının su sorununu çözmek için iki yıldan beri çalışmalarını sürdürdüklerini etüt çalışmalarından sonra kaynak arayışına girdiklerini uzun araştırmalar sonunda Hayırsever Yusuf Tosun’un bu projeye babası Bayramın hayrı için talip olduğunu,maliyetinin tamamını üstlenebileceğini söyledi.Bizler de bunun üzerine harekete geçerek bu projeyi uygulamaya başladık dedi.Muhtar Yılmaz bu hayırsever arkadaşımıza bu katkısından dolayı şahsım ve Tufa halkı adına teşekkür ve şükranlarımı iletiyorum. “diyerek konuşmasını sürdürdü.

Yılmaz”4 büyük hayrın su,yol,değirmen ve cami yapımı olduğunu,ancak en önemlisinin su yapımı olduğunu,susuz hiçbir şeyin mümkün olamayacağını belirterek,ana arterlerin tamamlandığını suların şebekeye verildiğini birkaç mahalle içi şebekesinin 4-5 gün içinde tamamlanarak projenin tamamlanmış olacağını anlattı.

Muhtar Yılmaz”Bu proje ile Tufa yaylasının su sorununun kesin çözüme kavuşacağını belirterek bu süre zarfında emeği ile katkı sağlayan vatandaşlarımada şükranlarımı sunuyorum dedi.

  www.yesilalankoyu.net

Anahtar Kelimeler: Tufa, Yaylasına, Icme, Suyu, Trabzon, Caykara, Yesilalan, Tufa

Okunma: 2223