Tufa Hanı Açılmadı.. « Burası Holaysa

5 Aralık 2022 - 17:34
?>

Tufa Hanı Açılmadı..

Tufa Hanı Açılmadı..
Son Güncelleme :

24 Kasım 2016 - 17:58

38 views

Herkesin açılacak mı,açılmayacak mı?diye beklediği Tufa hanı talip çıkmayınca açılamadı..

03 Temmuz 2012 Salı 21:50

Yaylaların olmazsa olmazları olan hanlar,yıllarca insanlarımıza hizmet vermiş.Bazen alışverişte ihtiyaçlarımızın karşılanmasında,bazen konaklama ve dinlenme yeri olarak,bazen de fırtınalı havalarda sığınılan mekanlar,Cuma günleri insanlarımızın toplandıkları mekanlar,çocukluğumuzda ,gençlik yıllarımızda geceleri muhabbet ettiğimiz yerlerdi.

tufa2

Araba yolunun olmadığı dönemlerde yaylalara çıkan vatandaşlarımız için çok büyük görev üstlenen hanlarımız..Yaylalara çıkarken 1,5 ay,inerken 1,5 ay özellikle uzak yaylalara gidenlerin otelleriydi hanlarımız..Teknolojinin getirdiği yeniliklere ve göçlere kurban edildi hanlarımız..

Bunlardan biriside 6 yaylanın merkezinde olan Tufa yaylası hanıdır..Yaylaya çıkan herkesin uğrak merkezi,dinlenme adresiydi Tufa hanı..

Kimler çalıştırmadı ki bu hanı..Sahibi rahmetli Kula,rahmetli Mustafa Mamuç,rahmetli Eşref Cuman,rahmetli Mahmut Ocak,eski muhtarımız İshak Ocak ve çocukları,komeş Mehmet Ali,karali Muhammet ve kardeşleri,son olarak Hikmet Varlı ve çocukları hatırladıklarımızdan bazıları..

tufa6

Bizler oralarda büyüdük,çelik(çalika) oynadığımız o şaşaalı günler,futbol oynadığımız ve yuvarlanan topun peşinden koştuğumuz mekan..Öyle ki kalabalıktan ekip oluştururken sıkıntı yaşardık..Yaşlılardan,gençlerden oturmaya yer bulamadığımız hanlarımız..

Yıllara meydan okuyan,yıkılmamak için direnen eski sahiplerini arar gibi hüzünlü ve garip garip bekleyen hanlar..

Bugünlerde biraz daha fazla garip ve hüzünlü Tufa hanı..Yıkılmaya yüz tutmuş bakımsız hali ile ömrünü tamamlamaya yüz tutmuş,hazan mevsimini yaşayan bir canlı gibi,ama o yinede ne olur açın beni diye yalvarır gibi hüzünlü ve yaslı..

Ancak açacak kimseyi bulamayan farelerin cirit attığı Tufa hanının yanlarına zaman zaman telefon açmak için gelenler,zaman zaman saçak altlarına güneşten bunalıp gölgelenen birkaç hayvandan başka canlı görmek mümkün olmuyor maalesef..

Köyden yaylaya çıkarken hanın yanına geldiğinizde hanın bu halini gördüğünüzde yaylaların ıssız olduğu hissine kapılıyorsunuz..Öyle ki hanın kapalı olmasından dolayı birkaç Cuma namazının kılınmadığına şahit olmuşuzdur..

Bu manzarayı gördüğünüzde hey gidi eski günler demekten kendinizi alamıyorsunuz..

Dileğimiz Tufa yaylasına yakışır çevre ile bütünleşen günün ihtiyaçlarına cevap veren,modern bir hanın ve kompleksinin tekrar açılması..

www.yesilalankoyu.net

Anahtar Kelimeler: Caykara, Yesilalan,Holaysa,Tufa, Hanı, Acilmadi

Okunma: 2902