Tırpanlar Erken Dövüldü.. « Burası Holaysa

5 Aralık 2022 - 18:27
?>

Tırpanlar Erken Dövüldü..

Tırpanlar Erken Dövüldü..
Son Güncelleme :

24 Kasım 2016 - 18:10

38 views

Yayla ortası olarak bilinen çayır kesme,bu yıl Ramazan dolayısı ile erken başladı..

17 Temmuz 2012 Salı 00:56

Genel olarak yaylalarımızda değişik zamanlarda yapılan çayır kesme,Her yıl Temmuz 15’den sonra başlarken,başta Tufa yaylası olmak üzere bu yıl Temmuz ayı başında vatandaşlar çayırlara indi.

Ramazanın yaklaşmasından dolayı erkene alınan çayır kesme işleri yoğun bir tempoda devam ederken zaman zaman yöremizde etkili olan sis ve serin hava nedeni ile bazı zorluklarda yaşanmıyor değil..

Temmuz 14 den sonra başlayacak olan çürük ayının genellikle yöremizde yağışlı geçmesi,insanlarımızı erken çayır kesmeye iten nedenlerden bir başkası..Bu nedenle  insanlarımız güneşi bulmuşken çayır kesme işinden kurtulmaya çalışıyorlar dersek yeridir….

Nerde o Eski çayır Kesmeler..

Hani eski büyüklerimiz ot almak için ,yeni nesil işten kurtulmak için misali.İnsanın içinden nerde o eski çayır kesmeler diyesi geliyor..İmece usulü delikanlıların doldurduğu çayırlar,hele de kızlarla,erkeklerin bir birlerine kur yaptığı o çayır kesmeler..Akşama doğru yorgunluğu umursamadan Hanın önünde ki o mahşeri kalabalık..Şimdilerde ne han var nede insanlar; handa çayırlarda garip sizin anlayacağınız..

Buda teknolojinin marifeti deyip geçelim..
www.yesilalankoyu.net

Anahtar Kelimeler: Caykara,Yesilalan,Yayla,Tufa, Tırpanlar, Erken, Dövüldü

Okunma: 3030