Kürtajın Tıpta ve Dinimizdeki yeri.. « Burası Holaysa

5 Aralık 2022 - 18:33
?>

Kürtajın Tıpta ve Dinimizdeki yeri..

Kürtajın Tıpta ve Dinimizdeki yeri..
Son Güncelleme :

24 Kasım 2016 - 17:16

59 views

Son günlerin en çok tartşılan konusu kürtajı enine boyuna irdeledik.Tıptaki ve dinimizdeki yerini sizler için değerlendirdik..

04 Haziran 2012 Pazartesi 21:16
Sual: Kürtajın, tıpta ve dindeki yeri nedir?
CEVAP
Tıp yetkilileri diyor ki:
“Kürtajın riskleri . Özellikle büyük gebeliklerde kürtaj esnasında çok kanama olabilir. Kanama durdurulamaz ise tehlike arz edebilir. .  Kürtaj olmak illegaldir. , . Kürtaj imkanına ulaşmamış binlerce bayanın gayri sıhhi metotlarla gebeliğini kendi kendine sonlandırmasında meydana gelen ağır hastalıkla hayatını kaybettiği acı bir gerçektir
.Kürtajın tabikide biyolojik problemlerin esnasında psikolojik    olarak hastanın üzerinde yapmış olduğu etkiler vardır.Genellikle gebelik istenmiyorsa , bu psikolojik etkilerin hastanın üzerinde görülmesi çok olan bir durumdur, çünkü kürtajı hasta kendisi isteyerek , ama istemeden kürtaj oluyorsa mesela bebekte bir anormallik çıkmış yani istenmeyen gebeliklerin dışında 10 haftalık veya 11 haftalık gibi ve daha sekronum gibi, istenmeyen bir geblik sonucunda hasta kürtaj oluyorsa veya kendi eşiyle ilgili kendisi istiyor, hastnın eşi istemiyorsa o zaman hastanın üzerinde, bayanın üzeirinde işin psikolojik etkisi ve yıkıcı etkisi çok daha fazla olmaktadır . sağlık ansıklopedisi

Yani kürtajla ( Ana rahmindeki çocuğu  öldürme  vebalı  ebeveyn yada velilere ait dir,

Dinimizde ise,
Özürsüz çocuk aldırmak haramdır, yasaktır. Hele fakirlikten korkarak, rahmindeki çocuğu öldürmek, haksız yere cana kıymak, yani cinayet olduğu gibi, evlat hakkını da tanımamaktır, büyük günahtır. Ananın veya süt emen diğer çocuğun ölümüne sebep olan bir özür varsa, uzuvları teşekkül etmeden çocuk aldırmak caiz olur.
( Kütüb-i sitte)
deki, (İnsan, anne karnında nutfe [sperma] olarak 40, aleka [embriyo] olarak 40, et parçası olarak da 40 gün kalır. Bundan sonra ruh verilir) mealindeki hadis-i şerifini de esas alan âlimler, Ölümcül sağlık özüründen dolayı, 1 aydan 4 aya kadar kürtaja izin vermişlerdir. (Redd-ül Muhtar)
Emzikli bir kadın, gebe olur, sütü kesilir ve emen çocuğun hayatı tehlikeye düşer, o çocuğun da babası olmazsa; gebelik 4 ay olmadan önce, o kadın ilaçla çocuğunu düşürebilir. Ancak 4 ay geçtikten sonra, çocuğunu aldırması caiz olmaz. (Fetava-yı Hindiye)     (S. Ebediyye)

Çocuğun da, sizin de rızkınızı veren Allahü teâlâdır. Fakirlikten dolayı, iyi bakamamak, besleyememek korkusu, veya fiziğin değişmesi, gayri meşru edinilen bebeği düşürmek için özür olmaz. Çocuk aldırmak demek, çocuğu öldürmek demektir.

Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin.) [Enam 151]

(Allahü teâlânın rızk vermediği, yer yüzünde hiç bir mahluk yoktur.) [Hud 6]
Zina,bütün dinlerde yasak edilmiş olup,çirkin bir fiildir.İnsanlara zarar verir.Cemiyetin ahlâki ve aile düzenini yıkar.Haya,utanma ve iffet duyguları zedelenir.Akrabalar ve arkadaşlar arasındaki işlenen zina fiili,dostlukların yıkılmasına,sevgi bağlarının kopmasına sebep olur.

Nesebin,soyun bozulması,zinanın yayılması ile olur.Zinanın haram ve suç olduğunu Allahü Teâlâ, Kur’an-ı Kerim’de çeşitli ayetlerinde bildirmiştir.

İsra suresinde; “Zinaya yaklaşmayın,çünkü o,şüphesiz bir hayasızlıktır,kötü bir yoldur.” buyurdu.

Nur suresinde; “Mü’min erkeklere söyle!Yabancı kadınlara bakmasınlar ve zina etmesinler!
Ve mü’min kadınlara söyle!Onlar da yabancı erkeklere bakmasınlar ve zina etmesinler.” buyrulmaktadır.
((K kerim Tıpyan Tefsiri)

Hz.Peygamber Salllallahu Aleyhi Wesellem buyurdu ki;
“Zinanın dünyada üç fenâlığı vardır:
( 1 )-  Biri,güzelliği ve parlaklığı giderir.
(2)  –
İkincisi,fakirliğe sebep olur.
(3)    –Üçüncüsü,ömrün kısalmasına sebep olur.
Ahiretteki üç zararına gelince,
(1)-Allahü Teâlânın gazabına sebep olur.
(2)-İkinci suâlin,hesabın fenâ geçmesine sebep olur.
(3)-Üçüncüsü,cehennem ateşinde azap çekmeye sebep olur.” (sahihi buharı)

Haber:İshak OKUTAN

www.yesilalankoyu.net

Okunma: 2687