Köyümüzde Kış Muhabbetleri.. « Burası Holaysa

22 Mayıs 2022 - 10:09

Köyümüzde Kış Muhabbetleri..

Köyümüzde Kış Muhabbetleri..
Son Güncelleme :

24 Kasım 2016 - 23:31

Yayla sezonunun sona ermesi,havaların soğuması ve kar yağışı ile birlikte köyümüzde birlik,beraberlik ve dayanışma toplantıları yapılmaya başlandı..

18 Aralık 2012 Salı 00:17

Yaşadığımız teknoloji çağı ile beraber azalan ve yok olmaya başlayan komşuluk ilişkileri,muhabbet ve dayanışmayı canlandırmak ve gelecek nesillere kültürümüzü aktarmak ve bu değerlerimizi yaşatmak amacı ile geçtiğimiz yıllarda başlatılan toplantılara bu yılda start verildi.

Her hafta farklı kişilerin evlerinde düzenlenen etkinlikler,insanları bir birlerine yaklaştırırken, kış aylarında sıcak bir ortamı da beraberinde getiriyor.

Bu toplantılarda köyümüzün sorunları,güncel gelişmeler,dini konular ve spor üzerinde oldukça hararetli tartışmalar yaşanıyor..Yapılacak her toplantıda 100 TL.toplanarak köyde en çok ihtiyacı olan birine verilmesi kararı alındı.

ÖNCE BİR DAYANIŞMA..

Bu hafta ki birlik ,beraberlik,kardeşlik,dayanışma ve dostluğu pekiştirme toplantısı Arslan Usta’nın evinde yapıldı.1461 Trabzon-Galatasaray maçına denk gelen bu toplantıda 1461 eler ,elenir iddiası yaşandı elenir diyenlerin kaybetmesi üzerine toplantıya katılanlara ziyafet çektiği görüldü.1461 Trabzon’un başarısından övgü ile bahsedildi.

Ziyafet yemeğinin ardından içilen çaylar ve süren muhabbetle geç saatlere kadar süren toplantı,bir sonra ki hafta başka bir evde sürdürülmek dileği ile sonlandırıldı.

SONRA VEDA YEMEĞİ..

Dayanışma yemeğinin ardından bu akşam Alibey Şahin’in evinde toplanan köylülerimizin bu akşam ki amacı;yarın Samsuna gidecek olan ve kışı orada geçirecek olan Alibey Şahin’i uğurlama toplantısıydı.

Atalarımızın tabiri ile hem ziyaret ,hem ticaret toplantısı oldu.Bu toplantı da yöremizde kurama denilen ziyafet vardı.Toplantıya katılanların ortaklaşa aldıkları koyunu kesip pişirip yeme ile yapılan bir ziyafettir kurama anlayacağınız..Büyüklerimiz bilirde yeni nesillere anlatmak için,kültürümüzü tanıtmak için tanımlama ihtiyacı duydum..

Bu güzel toplantı yarın Samsuna gidecek Alibey Şahin ve ailesine hayırlı yolculuklar dileyerek sona ererken,bundan sonra yapılacak toplantının eski muhtar İshak Ocak’ın evinde yapılması kararı alındı.

Bizlerde Alibey Şahin kardeşimize ve ailesine hayırlı yolculuklar diliyor,baharın gelmesi ile dönmelerini diliyoruz..

Not:Kış mevsimi boyunca her hafta yapılacak olan bu toplantılara köyümüz halkından her isteyen katılabilir veya evinde arkadaşları ağırlayabilir..

Site yönetimi olarak bu toplantılara vesile olan ve katkı sağlayan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz…

www.yesilalankoyu.net

Anahtar Kelimeler: Yesilalan, Baltacili, Köylerinde, Kış, Muhabbet, Ve, Sohbetleri

Okunma: 1484