Yayla Yollarında Kar Mücadelesi.. « Burası Holaysa

9 Ağustos 2022 - 20:28

Yayla Yollarında Kar Mücadelesi..

Yayla Yollarında Kar Mücadelesi..
Son Güncelleme :

23 Kasım 2016 - 21:13

İlkbaharla ısınan hava ile başlayan kar erimeleri yayla yollarında kar mücadelesini başlattı.

12 Nisan 2012 Perşembe 22:09

 YAYLA YOLLARI AÇILDI..
Özel idare yönetiminde başlayan kar mücadelesi ile açılmamış yayla yolu kalmayacak.Bu doğrultuda  sıraya giren muhtarlar sıraları geldiğinde alacakları makinelerle köylerine bağlı yayla yollarını açmaya başladı.
Bugün sırası gelen Yeşilalan  köyü ,muhtar Hüseyin Yılmaz ,aza İbrahim Kahveci,köy sakinlerinden Celal Karaca operatör Şenol Ağırman eşliğinde saat 10:00 da yayla yollarını açmaya başladı.Yağmurlu havaya rağmen mücadeleyi sürdüren ekip saat 19:30 da Evoşka yaylasına ulaştı.

Alabalık tesislerinden başlayan mücadele Ehiltaş,Evoşka,Tufa,Mahakambo,Cahmut,Kama yaylasına kadar ulaşmayı planlıyor.Dönüşte Baciha yaylasının yolunu da açarak operasyonu tamamlamayı planlıyorlar.

Bu mücadele sürerken bizlerde yeşilalanköyü.net olarak çalışmaları yerinde takip ettik.Zaman zaman sisin,zaman zaman dolu ve yağmurun egemen olduğu çalışmanın ardından görünen güneş hem doğayı hem de ruhumuzu ısıttı.Bu çalışmalar sürerken aldığımız görüntüleri sizlerle paylaşmak istedik.

Bu akşam yaylada kalacak ekip yarın bir aksilik çıkmaması halinde çalışmalarını tamamlayarak köye dönecek.Bu arada karların hızla erimesi,komların yeşermeye başlaması insanlarımızın kom ve yaylalara hareketlerini hızlandırdı.

Görüşlerine başvurduğumuz muhtar Hüseyin Yılmaz ellerini çabuk tuttuklarını aksi taktirde bir aydan önce makineleri almanın imkanı olmadığını söyledi.2 araçla sürdürülen çalışmaların Uzungöl boğazına kaydırılması durumunda köyümüz yayla yollarının bakımının aksayacağını belirterek,karların tamamen erimesi ile Grayderle temizlik ve düzenleme çalışmalarına geçilerek vatandaşın hizmetine sunulacağını belirtti.

Not:İlk çalışmada zaman yetmediği için açılamayan Çahmut,Kama,Eğridere Yaylası,Mahakambo,Evoşka,Zeno Tufası,Alaysa,Baciha yayla yolları ve köy bağlantıları ikinci bir çalışma ile açılarak vatandaşın hizmetine sunuldu..

www.yesilalankoyu.net

Anahtar Kelimeler: Yesilalan, Yayla, Kar, Mücadele

Okunma: 3785