Köy Mezarlığının Yapımına Başlandı.. « Burası Holaysa

27 Mayıs 2022 - 16:07

Köy Mezarlığının Yapımına Başlandı..

Köy Mezarlığının Yapımına Başlandı..
Son Güncelleme :

23 Kasım 2016 - 15:47

Köyümüzün en önemli sorunlarından birisi olanYeşilalan,Baltacılı ve Kabataş köylerinin ortak mezarlığının yapımına başlandı..

05 Aralık 2011 Pazartesi 17:53
Özellikle Çaykara yöresinde alışık olmadığımız toplu mezar sorunu zaman içerisinde kangrenleşen bir sorun halini aldı.Yöremizde arazinin yeterli olmamasi parçalanmış topraklarda her aile kendisine ait bir mezar kurunca ev yapılacak arsa sorununa kadar psikolojik,kültürel, sosyal ve ekonomik bir çok sorunun zinçirleme olarak ortaya çıkmasına sebep oldu.
İşte bu çerçevede geçtiğimiz yıl kadastro çalışmaları sırasında gündeme gelen bu sorun, orman vasfını yitirmiş olan Asimato mevkisindeki 20 dönümlük dikenlik alanın mezarlık olarak ayrılmasına karar verildi.

Bu amaçla Trabzon Orman Bölge Müdürlüğüne yapılan müracaat kabul edilmiş,Trabzon valiliğinin katkıları ile projelendirilmiştir.Yeşilalan,Baltacılı ve Kabataş köyleri muhtarlarının ortak çalışması sonucunda hayata geçirilmesine karar verilen ortak mezarlığın yapımına 05-12-2011 Pazartesi başlanmıştır.
Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz Yeşilalan Köyü Muhtarı Hüseyin Yılmaz ilk iş olarak, ayrılan 40.000 TL ödenek ile alanın temizlenmesi ortaya çıkacak duruma göre istinat duvarlarının yapımına başlanacağını belirtti.Bugün itibarı ile temin edilen makine ile mezarlık alanının yolunun yapımına başlandığını çalışmaların aralıksız sürdürüleceğini söyleyen muhtar Yılmaz arazinin öncelikle ortaya çıkması için dikenliğin temizlenmesi gerektiğini açıkladı.

Arazinin ortaya çıkmasının ardından mezarlığa son şeklinin verileceğini,bunun için her türlü fedakarlığın yapılacağını hatırlatarak,amaçlarının ortak mezarlığın en kısa zamanda hizmete girmesi olduğunu söyleyen muhtar Yılmaz bunun için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

www.yesilalankoyu.net