Havva Cuman’ı Hastanede Ziyaret Ettik.. « Burası Holaysa

3 Ekim 2022 - 21:48

Havva Cuman’ı Hastanede Ziyaret Ettik..

Havva Cuman’ı Hastanede Ziyaret Ettik..
Son Güncelleme :

23 Kasım 2016 - 17:16

14 views

Uzun süreden beri ayak ağrılarından rahatsız olan,yürüme zorluğu nedeni ile ameliyat olan Havva Cuman’ı hastanede ziyaret ettik..

08 Ocak 2012 Pazar 20:40
Köyümüz eşrafından H.Mahmut Cuman(kuleva)ın eşi Havva Cuman’ı Trabzon Yavuz Selim Kemik hastanesi ve rehapilitasyon merkezi 3.kat 307 Nolu odasında ziyaret ettik.

Ayaklarındaki rahatsızlıktan dolayı Cuma günü sağ ayak diz bölgesinden ameliyat olan Havva Cuman(yumuhina)ın sağlık durumunun iyi olduğunu gördük.
İki gün önce ameliyat olmasına rağmen yürümeye başladı.Önümüzdeki hafta sonunda taburcu olabileceğini öğrendik..

Bizler site yönetimi olarak, Havva teyzeye Allah’tan acil şifalar diliyoruz.

Bazı değerlerimizi kaybettik ve ediyoruz..

23 yıldan beri bir fiil, Trabzon’da ikamet ediyorum.Bu zaman sürecinde erozyona uğrayan bazı değerlerimizi kaybettiğimizi,kaybetmeye devam ettiğimizi gördüm.Her geçen gün benliğimizden ve kültürümüzden inanç değerlerimizden uzaklaşıyoruz.Hani hocalarımız camilerde hutbelerde vaazlarda bizlere nasihatlerde bulunurlar..
Derler ki!
“Komşusu açken tok yatan bizden değildir”diye,bu hadisi,belkide duymayanımız yoktur.İslamda hasta ziyaretleri olmazsa olmaz derecede değer taşır,yardımlaşma ve dayanışma islamın olmazsa olmazıdır..
Günümüzde görüyoruz ki bu değerlerimiz sadece sözde kalmış,dinimizin emirleri sadece hocalarımızın vaazlarında ve söylemlerinin ötesinde geçmiyor maallesef..
Avrupalılaşıyoruz diyerek aile yapımız bozulmuş dayanışma yardımlaşma duygusu kaybolmuş,hasta ziyaretleri  evlatların ötesine geçmez olmuş,hatta bazan evlatları bile arar hale gelen ailelerimiz azımsanmayacak kadar çoktur.Sözde medeni olalım derken yozlaştığımızın farkına bile varamaz hale geldik.
Hasbel kader hasta ziyaretlerine,cenazelere katılmayı aksatmamaya çalışıyorum.Ancak 20 yıl önce hasta  ziyaretlerine gittiğimiz zaman ziyaretçilerden hastayı odasında göremezken,bugün ziyaretçileri  mumla arar hale geldik..
Nasılsa teknoloji ilerlemiş,telefonla kuru bir geçmiş olsunla işleri geçiştirir olduk..
Anlayacağınız fiziken bir birimizden uzaklaşmaya başladık,sanal görüşme ve sanal dayanışma ile işlerimizi yürütür olduk.Umarım bugünleri  arama durumunda kalmayız..
Kısacası..
Örfümüzü,ananemizi,kültürümüzü yozlaştırdık,kimliğimizden uzaklaştık,kendimizi tanıyamaz hale geldik,bunada medeniyet diyoruz..
Yazık,,yazık..hemde çok yazık.!Uyanalım ve aslımıza dönelim..
Soyumuzu soysuzlaştırmadan,dahası geç kalmadan değerlerimizi yaşatmaya devam edelim..
Asıl medeniyet bizim tarihimizde ve kültürümüzde fazlası ile var..
Başka yerlerde ve yanlış adreslerde aramaya hiç gerek yok..
Unutmayalım ki kültürünü ve öz benliğini kaybeden toplumlar yok olmaya mahkumdurlar..

İletişim:Mehmet Çuman (Oğlu): 0532 726 57 13

                Ramazan Çuman(Oğlu): 0535 845 64 24

www.yesilalankoyu.net