Terör Yuvaları Bombalanıyor « Burası Holaysa

4 Aralık 2022 - 15:02
?>

Terör Yuvaları Bombalanıyor

Terör Yuvaları Bombalanıyor
Son Güncelleme :

22 Kasım 2016 - 16:34

39 views

Diyarbakır 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı 8’inci Ana Jet Üssü’nden bu akşam ard arda F-16 savaş uçakları havalandı.

18 Ağustos 2011 Perşembe 00:28

Terör örgütü PKK’nın Kuzey Irak’ta bulunan kamplarının Diyarbakır 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı ve Malatya Erhaç Hava Üssü’nden kalkan F-16’ların yanı sıra operasyonlara F-104 savaş uçaklarının da destek verdiği belirtildi.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre, jetler, terör örgütünün Kuzey Irak’taki Kandil, Zap, Hakurk, Metina, Haftanin, Hinera ve Sideka kamplarını eş zamanlı olarak bombaladı. İddiaya göre, operasyonlara 30’dan fazla jet katıldı. Jetler, önce PKK’nın en büyük kampı olan Kandil ve Zap’taki uçaksavar bataryalarını hedef aldı. Burada bulunan 17 uçaksavar bataryası bombalanarak etkisiz hale getirildi.

YÖNETİCİLERİN BULUNDUĞU KARARGAHLAR DA VURULDU

Operasyonda PKK’nın elebaşları Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan’ın ayrı ayrı bulunduğu belirtilen Kandil Dağı ve çevresindeki 4 ayrı kamp da hedef alındı. Burada teröristlerin barındığı ana karargahlar yoğun bombarduman altına alındı. PKK kamplarına yönelik düzenlenen hava harekatında ölü ve yaralı sayısı hakkında henüz bilgi alınamadı.

İRAN İDDİASI

Diyarbakır ve Malatya’dan kalkan savaş uçaklarının Kandıil Dağı’nı yönelik operasyonda alınan özel izinle İran hava sahasının da kullanıldığı ileri sürüldü. İran hava sahasını kullanan uçakların özellikle Kandil Dağı’nın arka kısmından bombalama yaptığı iddia edildi. Ancak, resmi makamlar operasyonda İran hava sahasının kullanıldığını doğrulamadı.

AĞIR BOMBARDIMAN
Operasyonda 2003’ten itibaren AB’nin isteğiyle PKK unsurlarına karşı hava operasyonunda kullanılan malzemeden çok farklı bir malzeme kullanılıyor. Bugün Başbakan’ın yaptığı konuşmadan da bunu çıkartabaliriz. Ağır bombardıman malzemesi kullanılıyor. ABD’nin Afganistan’da yapmış olduğu ve bugüne kadar Türkiye ve ABD haricinde kullanılmayan malzeme kullanılıyor. Bu çok önemli bir detay. Bu malzemenin günlerden beri Diyarbakır’a depolandığı ve bu bombardımanın önümüzdeki günlerde de devam edeceğine dair bilgiler var.

STRATEJİ DEĞİŞİKLİĞİ
Sadece PKK kamplarına değil, örgütün bölgedeki gençlik kampları olarak adlandırdığı, teröristleri eğittiği kamplar da bombardıman altında. Bugüne kadar onlara operasyon yapılmamıştı. Bu Türkiye’nin nasıl bir strateji değişikliğine giittğini de ortaya koyuyor. Dahok, Havaşin, Zap, Hakurk ve Kandil’in aynı anda vurulmuş olması ve Türk toprakları içinde üç noktanın vurulduğu, bunların açıklanmadığını söyleyelim. Bu kampların özeliklerine baktığımızda örgüte yeni unsurlar sağlayan yerlerin vurulduğunu söyleyebilirz.

BOMBARDIMAN DEVAM EDECEK
Dünya üzerinde gece ağır bombardıman yapabilen üç dört ülkeden biri Türkiye, havada kesintisiz yakıt ikmali de yapabilen bir ordu. Bombardıman siyasi otoritenin izin verdiği sürece devam edecek.”

Haber:mynet

www.yesilalankoyu.net