Çaykara’da HES Kavgası.. « Burası Holaysa

6 Temmuz 2022 - 15:08

Çaykara’da HES Kavgası..

Çaykara’da HES Kavgası..
Son Güncelleme :

22 Kasım 2016 - 18:59

Trabzon’ da köylülerle HES çalışanları birbirine girdi. Çıkan olaylarda 2’si asker 7 kişi yaralandı…

22 Eylül 2011 Perşembe 18:34
Trabzon’un Çaykara İlçesi Karaçam Beldesi’nde yöre halkının karşı çıkmasına rağmen Derebaşı Hidroelektrik Santral projesi için çalışmaların başlatılması, vatandaşlarla jadarmayı ve santral çalışanlarını karşı karşıya getirdi. İş makinelerinin vadide çalışmaya başlamasıyla birlikte harekete geçen köylüler, santral çalışanları ile onlar destek veren bazı köylülere saldırdı. Çıkan kavga sırasında kayalıklara yuvarlanan 2’si asker 7 kişi yaralandı, 3 kişi gözaltına alındı.

Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi, şirket çalışma başlattı

Trabzon’un Çaykara İlçesi’ndeki Karaçam Beldesi Derebaşı mevkiinde Solaklı deresi üzerinde yapımı planlanan Dereköy Hidroelektrik Santral projesine karşı çıkan köylüler bir süre önce Trabzon İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, 3 ay önce bölgede yapımı planlanan projenin yürütmesini durdurarak, bölgede bilirkişi incelemesi yapılmasını kararlaştırdı. Köylüler de HES’in yapılacağı alana önceden, “Katiller vadimizden defolunö pankartı astı.

Makineler çalıştı, köylüler saldırdı

Enerji şirketi dün gece geç saatlerde bölgeye iş makinelerini götürerek şantiyesini kurmaya başladı. Durumu haber alan köylüler, Derebaşı mevkiine doğru yürüyüşe geçti. Köylülerin yolu, şantiye sahasına 300 metre kala jandarma timlerince kesildi. Köylüler, geçişlerine izin vermeyen askerlerle tartıştı. Bu arada bir grup köylü, jandarmaya fark ettirmeden dağ yolunu kullanarak şantiye sahasına ulaştı. Bir süre buradaki bir yamaçtan çalışmaları gözleyen köylüler, iş makinesinin harekete geçmesi üzerine saldırıya geçti. HES firması çalışanları ile onlara destek veren bazı köylülerle, vatandaşlar arasında kavga çıktı. Kavga sırasında taraflar yol kenarındaki kayalık alana yuvarlandı. Dere yatağına inen jandarma güçleri tarafları ayırmaya çalıştı. Ancak kavga bir süre devam etti. Takviye jandarma ekiplerinin müdahalesi ile taraflar ayrıldı. Bazı köylüler iş makineleri ve HES çalışanlarına kaya parçaları fırlattı. Köylülerden bazıları kaçarken, jandarma 3 kişiyi gözaltına aldı.

Askeri barikatı geçmeye kalktılar

Bu olayların ardından şantiye sahasına 300 metre uzaklıkta kurulan jandarma barikatının arkasında bekleyen köylülerde harekete geçti. Barikatı geçerek şantiye sahasına yürümek isteyen köylüler ile jandarma güçleri arasında arbede çıktı. Bu sırada bir asker yamaçtan yuvarlandı. Barikatı aşamayan köylüler geri çekilmek zorunda kalırken bazı köylüler de dağa tırmanarak arka taraftan şantiye sahasına ulaşmaya çalıştı. Çıkan olaylar sırasında 2’isi asker 7 kişi yaralandı. Yaralılara ilk müdahale olay yerinde hazır bekletilen 112 Acil Servis ambulansında yapıldı. HES firması çalışmalarına bir süre ara verince olaylar yatıştı. Ancak köylüler şantiye sahasına yakın bir bölgede bekleyişlerini sürdürüyor. Jandarma’da bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı.

www.yesilalankoyu.net