Kurtdağın’da Yağmur Freni.. « Burası Holaysa

19 Ağustos 2022 - 07:21

Kurtdağın’da Yağmur Freni..

Kurtdağın’da Yağmur Freni..
Son Güncelleme :

21 Kasım 2016 - 22:02

16 views

Bu yıl dokuzuncusu yapılan geleneksel Kurtdağı şenlikleri yağmura rağmen yapıldı.

11 Temmuz 2011 Pazartesi 01:55
Her yıl Ağustos ayının ilk Pazar günü yapılan Kurtdağı geleneksel şenlikleri ,bu yıl alınan bir kararla Temmuz ayının ikinci Pazar gününe alındı.Bundan böylede Kurtdağı şenlikleri Temmuz ayının ikinci Pazar günü yapılmasına karar verildi.
Gerek tarih değişikliği,gerekse havanın yağışlı olmasının getirdiği olumsuzluklar doğal olarak şenliklere yansıdı.Geçen yıllara oranla katılımın hissedilir derecede az olması gözden kaçmadı.Açılış programını Ali Kemal Sevinç’in yaptığı törenlerde,birlik ve beraberlik mesajları verildi.

8 Köyün organize ettiği şenliklerde başkan  Yeşilalan köyü muhtarı Hüseyin Yılmaz’ın iyi niyet ve başarı dileklerinin ardından şehitlerimiz için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından büyük bir coşku ile okunan istiklal marşı herkesi duygulandırdı.

Güvenliği İlçe jandarma komutanlığının üstlendiği şenliklerde saat 11:00 de başlayan programda ilk sahneyi yöremizin tanınmış kavalcısı Kerim Aydın alırken çaldığı horon havaları ile yağmur altındaki halkı ısıttı dersek yerinde olur.
Daha sonra sahne alan sanatçı Cemal Kaygusuz da söylediği güzel türkülerle halkı coşturdu.Cemal Kaygusuz’a eşlik eden kemençeci köyümüz gençlerinden Soner Şahin yaşına rağmen sergilediği performansla gelecek için umut verdi.Mahalli sanatçıların söylediği türkülerden sonra sahne alan yöremizin sevilen sesi Cengiz Selimoğlu söylediği bir birinden güzel parçalarla izleyenlere zevkli dakikalar yaşattı.
Programın son bölümünde genç yetenek Soner Şahin’in çaldığı horon havalarının artından program tamamlandı.
Yağmurun gün boyu devam etmesi ve Yeşilalan köyündeki cenaze nedeniyle bazı katılımcıların alanı erken saatlerde terk ettiği görüldü.Katılımın eski şenliklere göre az olmasına rağmen coşkunun üst düzeyde olduğu Kurtdağı yayla şenliklerinde hiçbir olumsuzluk yaşanmazken,Yeşilalan ve Baltacılı köyleri kalkındırma derneğinin kurmuş olduğu çatırda misafirlere bedava çay ikram edilmesi takdirle karşılandı.

www.yesilalankoyu.net