YAYLA YOLLARI AÇILDI..! « Burası Holaysa

3 Aralık 2022 - 02:26
?>

YAYLA YOLLARI AÇILDI..!

YAYLA YOLLARI AÇILDI..!
Son Güncelleme :

20 Kasım 2016 - 19:05

33 views

Baharın gelişi ile beraber ilk akla gelen yaylalarımızdır,şüphesiz..İşte insanımızın yayla özlemini sona erdirmek için yayla ile ulaşımın sağlanması gerekir.Cumartesi ve Pazar günü yapılan yoğun bir çalışma ile yayla yolları açıldı..

05 Nisan 2011 Salı 19:42
  YAYLA YOLLARINDAYIZ…
        Karadenizli için bir nefesdir yayla,bir tutku,bir yaşama gayesidir yaylalar..

İnsanlarımız bu nedenle köyden önce yaylara ev yaparlar.

Hem de öyla basit evler değil şehirlerimizde bile az görülen lüks evleri görürsünüz yaylalarımızda,insanımız geriye dönüşümü olmasa bile yaylalara yatırımı esirgemez

.Çünkü yaylalar, bir tutkudur insanımız için.Köyde yaşayanlar ,gurbette yaşayanlar her zaman bu özlem içindedir.
Baharı iple çekerler.Öyleki!Karı,fırtınayı,yağmuru,çamuru ve her türlü riski göze alarak yaylalara giderler.
Yaşlılarımız yaylalara çıktıklarında sağlıklarına kavuştuklarını söylerler.sanatçı Sait Uçar’ın dediği gibi”Benim ilacım yayla”türküsü var ya..

Sonbaharda güzlük yaparlar iki üç defa kar yağmasına rağmen orada yaşamaya devam ederler.Ne zaman kışın ağırlığı hissedilirse o zaman istemeyerek dönerler yaylalardan,istemeyerek,üzülerek,mecburen..

Hatta kışın imkan buldukca ziyaret edilir yaylalar,insanı cezbeden o tutku bırakmaz çeker kendine…Kış iyice kendini gösterir, umut azalırsa,bahar beklenir,iple çekilir tabiri caizse..
                ÖNCE KINA SONRA YAYLA..
Bizde Trabzon’dan Musa Tekoğlu’nun kızının kınası için köye gitmiştik.Cumartesi akşam kınayı yaptık,eve dönmüştük telefon çaldı ,telefonun öbür ucunda köy azası İbrahim Kahveci vardı.Yayla yollarının açılacağını söyledi,beni almasını istedim.
                YOLA ÇIKTIK..
02-04-2011Cumartesi sabah saat 08:00 muhtar Hüseyin Yılmaz,aza İbrahim Kahveci ,kepçe operatörü ve ben yola çıktık hava enfes ,kuş sesleri bahar rüzgarının uğultusu insanı başka dünyalara sürüklerken hovoz deresine ulaştık..
Gecen hafta Cumartesi buraya kadar olan kısmı açmiştı muhtar,hatta baciha yolunu da kuspa mevkiine kadar..
Hovoz deresinden, başlayan yol açma çalışması heyecanlı bir bekleyişle sürüp giderken,onlara Ehiltaş’a kadar eşlik ettim.Ben sırt çantamı alarak yaya olarak yoluma devam ettim.Yumuşayan kar yürümeyi zorlaştırırken,dağların ıssız hali zaman zaman ürpertiye dönüşüyor,kendimi farklı bir dünyadaymış gibi hisstmeme neden oluyordu…

Tek başıma Tufa yaylasına vardığımda yaşadığım hazı ifade etmek zor olsa gerek.Dağları kaplayan karın yer yer 2-3 metreyi bulması çalışmaları zorlaştırsada Pazar günü öğle üzeri Çahmut yaylasına ulaşıldı.Aynı gün insanımızın yayla yollarına düşmesi özlemin derinliğini gösteriyordu.Pazar günü dönüş yolunda Baciha yolu açılarak yaylalarla olan bağlantı tamamlanmış oldu.

Kısacası yayla yolları Cahmut yaylasına kadar açılarak halkın hizmetine sunuldu..Bende bu yıl ilk defa yaylaya ayak basan kişi olmanın mutluluğu ile Trabzon’a döndüm..

www.yesilalankoyu.net