izmir escort

YAYLALARDAN DÖNÜŞ.. « Burası Holaysa

9 Şubat 2023 - 11:56
?>

YAYLALARDAN DÖNÜŞ..

YAYLALARDAN DÖNÜŞ..
Son Güncelleme :

19 Kasım 2016 - 7:13

77 views

Mayıs ayında başlayan ortalama dört ay süren yayla yerleşimleri okulların açılması ve havaların soğuması ile beraber sezonu kapatmaya başlamış ve köye şehirlere dönüşler hızlanmıştır.

04 Ekim 2010 Pazartesi 09:45
Özellikle bölgemizde ilkbaharın sonlarına doğru havaların ısınmasıyla başlayan yaylacılık bugünlerde sezonu kapatmaya hazırlanıyor.İnsanlarımızın  şehirlere göç etmesiyle eski yapısından uzaklaşan tatil amaçlı yapılmaya başlanan yaylacılık,okulların açılması ile beraber tersine göç başlamış 15 Eylülde başlayan bu göç bugünlerde devam etmektedir.Havaların soğuması bu göçü hızlandırmıştır.
Tufa hanının 10 gün önce kapanmasından sonra güzlük yapan insanlarımızı henüz kapanmayan Cahmut hanına yönlendirmiştir.Her yıl olduğu gibi bu yılda güzlük yapan 15 e yakın ailenin kış gelmeden yaylalardan inmeyecekleri karın durumuna göre durumu değerlendirecekleri ona göre hareket edecekleri bildirilmektedir.
  Bölgemizde çok değer verilen yaylacılık köy kavramını ikinci plana bırakmış halkımızı öncelikle yaylalarda lüks evler yapmaya yönlendirmiştir.Adeta kasaba görünümüne bürünen yaylalarımızın doğal özelliklernin bozulduğuda açıkca görülmektedir..
  Eskiden hayvancılık için yapılan yaylacılığın artık bu amaçtan uzaklaştığı yaylaların tatil amaçlı yapıldığı bilinen ve görülen bir gerçek..