KÖYLÜLERİMİZ BU İŞE ALIŞTI‏.. « Burası Holaysa

4 Aralık 2022 - 08:34
?>

KÖYLÜLERİMİZ BU İŞE ALIŞTI‏..

KÖYLÜLERİMİZ BU İŞE ALIŞTI‏..
Son Güncelleme :

19 Kasım 2016 - 7:06

36 views

Son 4 yıldan beri geleneksel hale gelen ‘Bayram Buluşmaları’ bu Ramazan Bayramı’nda da yapıldı.

16 Eylül 2010 Perşembe 20:36

Çaykara İlçesi Yeşilalan ve Baltacılı Köyleri Kalkındırma Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (YESBALDER) organizasyonuyla gerçekleşen olan toplantı, bayramın 2. günü Hacı Ferşad Efendi Kur’an Kursu’nda yapıldı. Toplantıya Yeşilalan Köyü Muhtarı Hüseyin Yılmaz, Baltacılı Köyü Muhtarı Hüseyin Şahin, YESBALDER Yönetim Kurulu Başkanı Recep Köksal, dernek yöneticileri, ve 64 köylümüz katıldı. Bir çok konunun ele alındığı toplantı 3.5 saat sürdü.

Açılış konuşmasını yapan YESBALDER Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Şahin, öncelikle katılımcılara teşekkür etti. Şahin, “Köy derneğimizin her bayramın ikinci günü akşamında köylülerimizle buluşarak hem bayramlaşma, hem görüş alışverişinde bulunma, hem de köylerimizin problemlerini konuşmak için bir araya geliyoruz. 4 yıldan beri düzenlenen bu toplantılar artık geleneksel hale geldi. Başka yerlerde pek olmayan bu kaynaşma ve buluşma çok önemli. Dernek olarak herkesin düşünce ve önerilerini not edeceğiz. Daha sonra dernek yönetimi bir araya gelerek yapabilecekleri  görüşüp icraata koyacaktır. Muhtarlarımızda herkesin düşüncelerini dinleyip gereken bilgilendirmeleri yapacaklardır.” diye konuştu.

YESBALDER Yönetim Kurulu Başkanı Recep Köksal, konuşmasına herkesin bayramını kutlayarak başladı. Toplantıya katılan-katılmayan, üye olan-olmayan herkesin burada söz hakkına sahip olduğunu dile getiren Köksal, “Dernek, kurulduğundan beri çok güzel hizmetler yaptı. Bütün emeği geçenlere teşekkür ederim. Yeni yönetim olarak bizlerde elimizden geldiği kadar hizmet etmeğe devam edeceğiz. Arkadaşlarımıza teker teker söz hakkı verip herkes düşünce ve fikirlerini ortaya koymalı.” dedi.

Baltacılı Muhtarı Hüseyin Şahin toplantıyla ilgili değerlendirmede, “Herkes evinin önünü temizlese, yağmur sularına ve çöplerine sahip çıksa bir çok konu halledilmiş olur.” derken, Yeşilalan Köyü Muhtarı Hüseyin Yılmaz ise “Köylülerimizin bayramını tebrik ediyorum. Yol, su, betonlama ve istinat duvarları ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Son olarak söz alan YESBALDER Yönetim Kurulu Başkanı Recep Köksal, toplantıya katılan tüm köylülere teşekkür ederken, Kurban Bayramı’nın ikinci günü aynı yerde tekrar bir araya geleceklerini kaydetti.

Toplantıya katılan tüm katılımcılar teker teker söz alarak şu konuları dile getirdiler:

* Taşören (Zelekaya) köyüne giden (kaleden) yoldan köyümüze yol bağlanması

* Su ve kanalizasyon giderleri ile ilgili çalışma

* Toplu mezar yapılması

* Yolların islah edilmesi

* Köylülerimizden çeşitli kurumlarda çalışanlardan daha çok yararlanılması

* Köy merkez camisi yanındaki, şadırvan, gasilhane yapımının hızlandırılması

* Mahallelerde su kanallarının geçtiği yerden yangın su ayıraçlarının yapılması

* Kur’an kursu ve cami görevlileri için lojman yapılması

* Evlerimizde bulunan eski sanat eserleri için müze kurulması

* Köylerimizdeki hizmetlerin daha iyi yapılması için her evden az da olsa aidat toplanması