KÖY VE YAYLA YOLLARINA BAKIM.. « Burası Holaysa

4 Aralık 2022 - 08:05
?>

KÖY VE YAYLA YOLLARINA BAKIM..

KÖY VE YAYLA YOLLARINA BAKIM..
Son Güncelleme :

19 Kasım 2016 - 18:08

38 views

Havaların iyi gitmesi sıcaklığın beklenenin üzerinde seyretmesi nedeniyle harekete geçen muhtarlığımız köy ve yayla yollarını bakıma aldı..

27 Aralık 2010 Pazartesi 23:06
Son yılların en kurak sonbaharı..
Küresel ısınma mı,yoksa buna bağlı olarak mevsim değişikliğimi bilinmez ama ,yöremiz son yılların en kurak ve sıcak sonbaharını yaşıyor.Aralık ayının sonlarına yaklaştığımız bu günlerde hava sıcaklığının 20 derecenin üzerinde seyretmesi herkesi şaşırtmaya devam ediyor.
Yaylalar piknik yeri..
Önceki yıllara baktığımızda bu aylarda bırakın yaylalara gezmeyi ,ilçemiz Çaykara’dan köylere çıkmak bile bir sorun olarak karşımıza çıkardı.Bu aylarda kar kalınlığı köylerimizde bile 60-70 cm de seyrederken yılbaşına 3 gün kala yaylalarda kar olmaması,insanların yaylalarda piknik yapması ilginç ve düşündürücü olsa gerek…

Su kaynakları kurudu..
Havaların bu şekilde gitmesi beraberinde kuraklığı getirince derelerin suyunu bitme noktasına getirmiş,değirmenler susuzluktan çalışamaz hale gelmiş ,bazı içme sularını ise kurutmuştur..
Yaşlı ve tecrübeli köylülerimizle konuştuğumuzda,bu durumun normal olmadığı,kar yağmaması durumunda yıl boyunca susuzluk yaşanabileceğini belirttiler..

Muhtar yayla yollarında..
Araç trafiğinin yoğun olduğu yayla yollarında bugünlerde hummalı bir çalışma devam ediyor.Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi üzerine Yeşilalan köyü muhtarı Hüseyin Yılmaz “fırsat kaza kılınmaz “atasözüne nazire yaparcasına 25 Aralık’ta krayder ve kepçe alarak yollara düştü.
Köyden başlayan bakım çalışması Baciha yayla yolu,Cahmut yayla içi ve çevre yolu,Tufa yayla içi ve çevre yolu Ehiltaş yayla yolu ve çevre yollarını bakıma alarak,bir bakıma ilkbahara hazırlık yaptı.

Ehiltaş yolunda çalışma..

Bizlerde bu çalışmaları yerinde inceleyerek sizler için görüntüledik..Bu mevsimdeki güzellikleri sizler için resimledik…

Görüntüler 27 Aralık’ta çekilmiştir..

Haber:www.yesilalankoyu.net