DERNEĞİMİZİN TARİHÇESİ.. « Burası Holaysa

19 Ağustos 2022 - 08:43

DERNEĞİMİZİN TARİHÇESİ..

DERNEĞİMİZİN TARİHÇESİ..
Son Güncelleme :

19 Kasım 2016 - 5:04

12 views

Şehirleşmenin getirdiği en önemli handikaplardan biri de birbirimizden kopuk yaşamamızdır. Aynı şehirde, aynı mahallede hatta bir iki sokak ötede akrabamız, köylümüz, hemşehrimiz olmasına rağmen, bir araya gelmede imtina ediyoruz.

28 Haziran 2010 Pazartesi 16:51
Yolda bir birimizi gördüğümüzde selam verip hal hatır sorarken, bu durum sadece sokakta kalıyor. Evimize kapanarak, ne başkasını ziyarete gidiyor, ne de başkasını davet ediyoruz. Böyle olunca da birbirimizden doğru-dürüst haberimiz olmuyor. Köylümüzün, akrabamızın sevincine ortak olamazken, acısını da paylaşmıyoruz. Belli yaşın üstündekiler köyde bir arada yaşadıklarından birbirlerini tanırken, büyüklerin akrabaya, köylüsüne gidip-gelmede hassasiyet göstermemesi yeni nesli olumsuz yönde etkiliyor.

Trabzon                                                           Çaykara

İşinin gereği insanlarla bir arada olan Vaiz Hasan Şahin, Erzurum’dan Trabzon’a geldiğinde yaşanan bu eksikliği bizzat görerek neler yapılabileceği konusunda kafa yormaya başladı. Aslında bu yola dernekleşme adına çıkılmadı. Amaç Trabzon’da ikamet eden köylülerimizi bir araya getirerek tanışma ve dayanışmasını sağlamaktı. İlk etapta Trabzon’da yıllarca ikamet eden hemşehrilerimizle görüşerek bu konuda fikir alış-verişinde bulundu. Sosyal aktivitelere alışık olmayan köylülerimiz, bu düşünceye ilk başta pek sıcak bakmazsa bile, Şahin bu konuda adım atıldığında mutlaka olumlu sonuç alınabileceğine inanarak düşüncesini icraata döktü.

İkinci toplantı ise 05.04.2007 tarihinde yine aynı yerde bu kez bayanların katılımıyla yapıldı. Artık bu iş yol olmaya başladı. Köylülerimiz, bu tür organizasyonların birlikteliğimiz için çok önemli olduğunu dile getirmeye başladılar.

Trabzon’daki hemşherilerimiz ilk kez 25.11.2006 tarihinde bir araya geldi. Özel Alparslan Koleji’nde düzenlenen toplantıya, Trabzon’daki hemşehrilerimiz büyük ilgi gösterdi. Aynı şehirde yaşamalarına rağmen, uzun zaman bir birlerinden haberi olmayan yada görüşemeyen köylülerimiz, bu toplantıyla birlikte hasret giderdi. Ümitsiz gibi başlayan çalışma, ilk toplantı sonrasında bu işin çok iyi şeylere gebe olduğunu gösterdi. Köylülerimiz 02.12.2007 tarihinde 3. kez bir araya geldi. Akçaabat Yıldızlı da bulunan Özel Gülbaharhatun Koleji’ndeki toplantıya Trabzon’da ikamet eden köylülerimizin yanı sıra, ilçelerde oturanlarla köyümüz muhtarlarından Hüseyin Yılmaz’da katıldı. Ailece gerçekleştirilen bu toplantıda, katılımcıların büyük bir bölümü, dernekleşme fikrini ortaya attı. Bu fikir üzerine köy adına dernek kurulmasıyla ilgili bir komisyon oluşturuldu ve komisyonun köyde yapılacak olan toplantıya kadar araştırma yapılması kararlaştırıldı. Toplantıda ayrıca, Trabzon’da düzenlenen toplantıların bu kez köyde yapılması yönünde görüş birliğine varıldı.

Trabzon’daki toplantılar bu kez köye taşındı ve 21.12.2007 (Kurban Bayramı’nın 2. günü) bir araya gelindi. Hacı Ferşad Efendi Kur’an Kursu’ndaki organizasyonda özellikle köyümüz ve Trabzon dışında yaşayan pek çok hemşehrimiz iştirak etti. Birlik-beraberlik, tanışma ve dayanışma adına yapılan bu etkinlikte, aynı köylü olmamıza rağmen bir çok kişinin burada tanıştığına şahit olduk. Dernek kurma çalışmaları burada detaylı bir şekilde tartışılırken, konuyla ilgili anket çalışması da yapıldı.

Köydeki toplantımız ulusalda ZAMAN, yerelde ise Günebakış Gazetelerinde haber konusu oldu.


ZAMAN Gazetesi                                                     GÜNEBAKIŞ Gazetesi

Toplantılar sonucunda dernekleşme fikri ağırlık kazanırken, bu iş artık ‘Gönüllü Hareket’ adı altında hız kazanmaya başladı. Bu amaçla dünyanın her yerindeki hemşerilerimize ulaşarak dernek kurmak için ön çalışmalar yapıldı. Bu süreçte hemşerilerimizin yoğun olduğu bazı yerlerde toplantılar düzenlendi. Kırıkkale’deki toplantıya katılan Kemal Çuman dernek çalışmaları ile ilgili hemşehrilerimize bilgi verdi.

DERNEK KURULMASINA KARAR VERİLDİ:
Trabzon’daki Holaysalılar olarak dayanışma ve kaynaşmayı sağlamak için başlatılan gönüllü hareket, zaman içerisinde yurt içi ve yurt dışında yaşayan hemşerilerimizin teveccühüyle büyüyerek farklı bir boyuta geldi. Köyümüzün ve köylümüzün problemlerine çözüm üretebilen bir yapılanmayı ortaya çıkarmak için oluşturulan Tertip Komitesi, uzun çalışmalar neticesinde ortaya çıkan bilgileri masaya yatırdı. 22.04.2008 tarihinde Trabzon’da yapılan toplantı sonucunda, Yeşilalan ve Baltacılı Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği’nin kurulmasına, bu amaçla yakın zamanda derneğin resmi müracaatının yapılması için gerekli çalışmaların başlanmasına karar verildi. Dernekleşme adına yapılan çalışmalar sonuç verdi ve Kurucular Kurulu oluşturuldu. Kurucular Kurulu’nda 25 isim yer aldı.

ÇAYKARA İLÇESİ YEŞİLALAN VE BALTACILI KÖYLERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA KÜLTÜR DERNEĞİ KURUCULAR KURULU ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU:
Dr. Metin BAKKALOĞLU                  Dr. Mustafa BAKKALOĞLU
Ecz. S. Temel BAKKALOĞLU           Hasan ŞAHİN
Mehmet BAK                                  Muhammet BALTACI
Mahmut YILDIRIM                            Muhammet KANIK
Kemal ÇUMAN                                Mustafa YILDIRIM
Ali Kemal SEVİNÇ                            Zeki TAKAOĞLU
Yahya USTA                                    Hüseyin YILMAZ
Hüseyin ŞAHİN                                Ayhan YILDIRM
İbrahim OKUTAN                             Ahmet BALTACI
Yusuf BALTACI                                Muhammet BALTACIOĞLU
İshak OKUTAN                                Osman OCAK
Zeki BALTACI                                 Hayrettin YEŞİLYURT
Celalettin AKÇADOĞAN.
GEÇİCİ YÖNETİM ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU:
Mahmut YILDIRIM                         Başkan
Zeki TAKAOĞLU                           Başkan Yardımcısı
Yahya USTA                                 Başkan Yardımcısı
Mustafa YILDIRIM                          Muhasip
Kemal ÇUMAN                              Genel Sekreter
Celalettin AKÇADOĞAN                Basın Halkla İlişkiler
Zeki BALTACI                               Dış İlişkiler
Dr. Metin BAKKALOĞLU               Üye
Mehmet BAK                                Üye

DENETLEME KURULU:
Ayhan YILDIRIM
Ali Kemal SEVİNÇ
Osman OCAK
DERNEĞİMİZİN OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI
Yeşilalan ve Baltacılı Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği’nin 1. Olağan Genel Kurulu 05.07.2008 tarihinde Trabzon’da yapıldı. Dr. Mustafa Bakkaloğlu yönetiminde tek listeyle gidilen seçimde yeni yönetim belirlendi.

                                                 YÖNETİM KURULU

YENİ YÖNETİM ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU:
Dr. Mustafa BAKKALOĞLU     Başkan
Hasan ŞAHİN                         Başkan Yard.
Zeki TAKAOĞLU                    Genel Sekreter
Ayhan YILDIRIM                     Muhasip
Yahya USTA                          Üye
Celalettin AKÇADOĞAN         Üye
Zeki BALTACI                         Üye
Ali Kemal SEVİNÇ                  Üye
Kemal ÇUMAN                       Üye

DENETLEME KURULU

 Mehmet BAK
Osman OCAK
Yusuf YILMAZ

NOT: Tarafların isteği ve yönetim kurulunun kararı sonrası Ayhan Yıldırım, muhasiplik görevini Zeki Baltacı’ya devretti.