BAYRAMDA YİNE BİRARADAYDIK.. « Burası Holaysa

15 Ağustos 2022 - 01:24

BAYRAMDA YİNE BİRARADAYDIK..

BAYRAMDA YİNE BİRARADAYDIK..
Son Güncelleme :

19 Kasım 2016 - 13:52

Son dört yıldan beri geleneksel hale gelen ‘Bayram Buluşmaları’ Ramazan Bayramı’ndan sonra Kurban Bayramı’nda yapıldı.

21 Kasım 2010 Pazar 07:57

Çaykara İlçesi Yeşilalan ve Baltacılı Köyleri Kalkındırma Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (YESBALDER) organizasyonuyla gerçekleşen toplantı, bayramın 2. Günü (17 KASIM 2010 ÇARŞAMBA) yatsı namazından sonra Hacı Ferşad Efendi Kur’an Kursu Salonu’nda gerçekleşti. Yaklaşık iki saat süren toplantıya dernek başkanı Recep Köksal, yönetim kurulu üyeleri ve köylülerimiz katıldı.

Derneğin faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi veren Recep Köksal, geleneksel hale gelen bayram buluşmalarını önemsediklerini söyledi. Köylüler olarak bu tür organizasyonlarla yılda iki kez bir araya geldiklerini ifade eden Köksal, “Köylülerimiz arasındaki birlik, beraberlik ve diyaloğu artırma adına yapılan bu çalışmalar herkes tarafından taktirle karşılanıyor. Derneğimizin bu faaliyetlerine köylülerimizin ilgi göstermesi bizleri sevindiriyor.” dedi.

KÖKSAL: DERNEĞE SAHİP ÇIKALIM VE HEP BİRLİKTE DAHA ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATALIM

Dernek çalışmalarıyla ilgili toplantıya gelenlere bilgi veren Köksal, şöyle konuştu: “Kurulma süreci çok eski olmamasına rağmen derneğimiz önemli çalışmalara imza attı. Köylülerimizi yılda iki kez (bayramlarda) bir araya getirdik. Oluşturulan mesaj sistemiyle, köylülerimiz cenaze, düğün gibi durumlardan anından haberdar olmaya başladı. Köyümüzdeki ihtiyaç sahibi kişilere giyecek ve gıda yardımında bulundu. Artık köyümüzün gururu olan ve iftihar ettiğimiz Hacı Ferşad Efendi Kur’an Kursu’na iki yıldan beri gıda yardımında bulunuldu. Köylümüz olup üniversitede okuyan öğrencilere burs verdik. Saydığım bu çalışmaların tümü hiç kesintiye uğramadan devam edecektir. Burada bir şeye değinmeden geçemeyeceğim. Derneğin kuruluş öncesi ve kuruluşunda bulunanlara, geçici yönetim ve ilk yönetim kurulunda görev alanlara, derneğin bu günlere gelmesinde maddi hem manevi katkıları bulunan tüm hemşehrilerime teşekkür ediyoruz. Şahıslar, başkanlar gelip geçicidir. Önemli olan ise dernektir. Bu dernek belirlenen hedef ve çizilen yolda ilerlemeye devam edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Hemşehrilerimizden tek isteğimiz şudur. Bu derneğe sahip çıkalım ve hep birlikte çok daha önemli çalışmalara imza atalım.”

Köksal, köy yollarının genişletilmesi ve köye gelen yolun (Işıklı Mahallesi(Kadahor)bölgesinden dere boyu yapılan yeni yolun) köy yoluyla birleştirilmesiyle ilgili yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Dernek Genel Sekreteri İbrahim Şahin ise üye sayısı, mail order sistemi ve öğrenci burslarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.  Üye sayısının 360’a ulaştığını belirten Şahin, 38 kişinin mail order sisteminden (kredi kartıyla bağışta bulunma)aylık sabit olarak tahsilat yapıldığını ve bu sistem üzerinden aylık gelirin 800 TL olduğunu söyledi.

ŞAHİN: İKİ YILDA 96 ÖĞRENCİYE 33 BİN TL BURS ÖDENDİ

Derneğin en önemli faaliyetlerinden birinin üniversitede okuyan ve yüksek lisans yapan öğrencilere burs vermek olduğuna dikkat çeken Şahin şöyle konuştu: “YESBALDER, kuruluşunun ilk yılında 34, ikinci yalında ise 62 öğrenciye burs verdi. İki yılda yapılan burs ödeme tutarı 33 bin TL’dir. Bu yıl ise bu rakam daha da yukarılara çıktı. Burs almak için başvuruda bulunan öğrenci sayısı 85’lere ulaştı. Bunun anlamı şu. Köyümüz gençleri okuyor ve her geçen yıl üniversitede okuyan öğrenci sayısı artıyor. Bu durum tabiki çok sevindirici. Dernek yönetimi de geleceğimiz olan gençlerin eğitim hayatlarına küçükte olsa katkıda bulunmak için çalışmalarını sürdürüyor. İki yıldaki ödemelerin tümü üyelerimizin ve hayırsever köylülerimizin katkılarıyla gerçekleşti. Hem bu yılki ödemelerin yapılabilmesi hemde bu faaliyeti sürekliliğin olması için tüm köylülerimizi bir kez daha ellerini taşın altına koymaya davet ediyoruz.”

Toplantıya katılan köylülerimizde gündem maddeleriyle ilgili görüşlerini dile getirdi.

www.yesilalankoyu.net