ASIRLIK CAMİ KÜL OLDU.. « Burası Holaysa

27 Mayıs 2022 - 16:22

ASIRLIK CAMİ KÜL OLDU..

ASIRLIK CAMİ KÜL OLDU..
Son Güncelleme :

19 Kasım 2016 - 18:23

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Taşören(Zeleka) köyünde çıkan yangında, tarihi bir caminin yanı sıra bitişiğindeki Kur’an kursu ve köy odasının büyük bir bölümü yandı.

04 Ocak 2011 Salı 21:00
Trabzon’un Çaykara ilçesine çıkan yangında, tarihi bir caminin yanı sıra bitişiğindeki Kur’an kursu ve köy odasının büyük bir bölümü yandı, cami lojmanında ise hasar oluştu.
Alınan bilgiye göre, ilçenin Taşören Köyünde yer alan, 1841 yılında yapılan ve Kültür Bakanlığı Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun tescilli tarihi eserleri arasında yer aldığı belirtilen tarihi camide çıkan yangın, yapının eski ve ahşap olması yüzünden kısa sürede büyüdü. Elektrik kontağından çıktığı sanılan yangın, yakınındaki camiye ait lojmanın yanı sıra bir Kur’an kursu ile köy odasına da sıçradı.
Çaykara Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekiplerinin müdahalesine rağmen rüzgarın etkisiyle büyüyen ve kontrol altına alınamayan yangını söndürme çalışmalarına Dernekpazarı ile Cumapazarı belediyelerine bağlı takviye itfaiye görevlileri ve araçları da katıldı. Yangın, çevredeki diğer binalara sıçramadan söndürüldü.
Yangında, tarihi cami, Kur’an kursu ve köy odasının büyük bir bölümü yandı, cami lojmanında ise hasar meydana geldi.
Çevredeki vatandaşların endişe ile izlediği yangın sırasında, bazı kişilerin gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.
Yangın sonrası, Dernekpazarı Kaymakamı ve Çaykara Kaymakam Vekili Murat Kaplay ile Çaykara Belediye Başkan Vekili Süleyman Gençcan ve Çaykara Müftüsü Ali Fuat Baycan olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.
Bu arada yapılan operasyonla camiye kursa ait eşyaların kurtarılması ve can kaybının olmaması tek teselli oldu.
Bu yangından sonra kurs öğrencilerinin okulun yanındaki mescide taşınarak eğitimlerine devam etmeleri sağlandı.
 Kaynak :Haber 61
Resim:   İshak Okutan
www.yesilalankoyu.net