Yıllar sonra hasret giderdiler « Burası Holaysa

4 Aralık 2022 - 07:53
?>

Yıllar sonra hasret giderdiler

Yıllar sonra hasret giderdiler
Son Güncelleme :

18 Kasım 2016 - 21:27

47 views

Uzungöl beldesinden 1965 yılında Van’ın Özalp ilçesine göç eden Karadenizliler, 1. Pilav Şenliği’nde bir araya gelerek doyasıya eğlendiler

29 Haziran 2010 Salı 15:22

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesinden 1965 yılında Van’ın Özalp ilçesine göç eden Karadenizliler, 1. Pilav Şenliği’nde bir araya gelerek doyasıya eğlendiler.

Van’ın Özalp ilçesine bağlı Yukarı Dönerdere ve Emek köylerinde ikamet eden Karadenizliler, pilav şenliğinde bir araya gelerek doyasıya eğlendiler. 1965 yılında bu iki köye yerleşen ve daha sonra hayat koşullarından dolayı bazı ailelerin başta İstanbul, Bursa ve İzmir olmak üzere başka illere yerleşti. Değişik tarihlerde yaşadıkları köyleri ziyaret eden Özalpli Karadenizliler, 45 yıl aradan sonra Ahmet Genel’in organize ettiği ve İstanbul’da oturan işadamı Muzaffer Karatay, Uzungöl Belediye Başkanı Abdullah Aygün ve köylülerin desteği ile pilav şenliği düzenlendi.

Başta Uzungöl Belediye Başkanı Abdullah Aygün olmak üzere çok sayıda Özalplı Karadenizlinin katıldığı pilav şenliğinde bir konuşma yapan Ahmet Genel, uzun yıllar bir arada kaldıklarını, ancak ekonomik veya diğer şartlardan dolayı maalesef her birilerinin ülkenin başka bir bölgesine gitmek zorunda kaldıklarını söyledi. Genel, yaptıkları tespitlere göre 1965 yılında buraya 100 hane olarak geldiklerini ve nüfusun artması ile birlikte 300 haneye çıktığını ifade ederek, “Tabi ki bu 300 hane dışarıda olanlarla birlikte. Bu 300 hanenin ancak 50 hanesi burada. Anlayacağınız 300 hane bin 500 nüfus bir birine hasret, bir birinden kopuk, ayrı ayrı yerlerde komşusundan habersiz, neredeyse bir birimizin simasını unutmuş hale geldik. Biz de bu düşünce ile acaba 300 hane, yaklaşık bin 500 kişiyi buraya bir araya getirebilir miyiz? Böyle bir düşüncemizin olduğu için telefonla söylediğimizde herkesin ‘bu şölen yıllar önce yapılmalıydı’ diye sitemleri vardı. Bizde bu şöleni düzenleyerek hasret kalanları bir araya getirmeyi bardık” dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Uzungöl Belediye Başkanı Abdullah Aygün ise, göreve geldiği zaman söylediği tek bir kelimenin olduğunu ifade ederek, “Uzungöl tek yumruk olacağını, arkadaşlarımın huzurunda söz vermiştim. Görüyoruz ki adım adım ileri gidiyoruz ve güzel şeyleri başarıyoruz. Gönül arzu ederdi ki burası biraz daha kalabalık olsun. Ama yine şölenin birincisi olması hasebiyle katılımın yinede çok iyi olduğunu görüyorum. İnşallah ileriki yıllarda daha da çok kalabalık olacağız” dedi.
Yapılan konuşmalarının ardından Çaykara ilçesine has kaval eşliğinde horonlar oynanarak doyasıya eğlendiler. Şenliklerde ‘Gitarın Sultanları’ olarak bilinen kızlar da mini bir konser verdi. Köylü gençlerin de seslendirdiği türkülerin ardından şölen oynan horonlarla sona erdi.

Haber Kaynağı: Trabzonun Sesi