BAL MUCİZESİ « Burası Holaysa

4 Ağustos 2021 - 13:10

BAL MUCİZESİ

BAL MUCİZESİ
Son Güncelleme :

21 Aralık 2016 - 17:51

BAL MUCİZESİ

Yüce ALLAH  bal arısına vahyetti: “Dağlarda, ağaçlarda ve yüksek yerlerde kendine evler edin!”

“Sonra, meyvelerin-çiçeklerin  tümünden ye! Böylece, Rabb’inin yollarında, boyun eğmiş olarak dolaş!” Arıların karınlarından, muhtelif renkte içecek-şerbetler çıkar ki, ‘onda(balda)’ insanlar için şifa vardır. Muhakkak düşünen bir topluluk için bunda bir ayet vardır. NAHL (16)/ 68-69

Peygamber efendimiz(s.a.v.) şöyle buyurdu :
“Şu şifalı iki şeye devam ediniz: Bal ve Kur’an.” İbn-i Mace, C.9, Hno: 3452 Peygamber efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu :
“Kim, her ay üç gün  sabahleyin, bir kaşık bal alırsa; o kimsenin başına, büyük bir hastalık gelmez.” 
İbn-i Mace, C.9. Hno:3450.Bir adam,  Allah’ın Elçisi (s.a.v.)’e gelip “kardeşimin karnı ağırıyor” dedi.
Peygamber efendimiz (s.a.v.): “Kendisine bal şerbeti içir” buyurdu.
Ona bal şerbeti içirdikten sonra tekrar geldi ve dedi ki:
“Ey Allah’ın Elçisi (s.a.v.)! Bal şerbeti içirdim, fakat karın ağrısı arttı.”
Bunun üzerine Allah’ın Elçisi(s.a.v.):
Tekrar bal şerbeti içir” buyurdu.
Adam içirdi. Sonra tekrar gelerek:
“Balı içirdim, fakat ağrı geçmedi arttı ” dedi. Bunun üzerine, Peygamber(s.a.v.) şöyle buyurdu:
Allah’ın sözü doğrudur, kardeşinin karnı yalan söylemiştir. Bal şerbeti içir” dedi. O kimse de, tekrar bal şerbeti içirdi ve  kardeşi iyileşti.

Resulullah(s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

Sinameki ve sennut(tereyağı tulumuna konulan bal), yemeye devam ediniz. Çünkü, bu iki şeyde, ölümden başka, her hastalığa şifa vardır.
Süzme bal ile petek bal arasında bileşim olarak fark yoktur. Her ikisinin de besin değerleri aynıdır. Petek bal tüketmenin insan sağlığı açısından süzme bala oranla hiçbir avantajı yoktur Bal içerisinde doğal olarak bulunan en yaygın şekerler glikoz ve fruktozdur. Eğer bitkinin nektarında glikoz oranı fazla ise bal zamanla kristalize olur. Balda fruktoz miktarı fazla ise bal daha uzun süre kristalize olmadan saklanabilir. Balın kristalize olması balın bileşimine (glikoz ve su), partiküllerin varlığı (polen vb.) ve depolama sıcaklığı ile ilişkilidir. Çayınızı, kahvenizi şekerli içiyorsanız, pastane işi tatlılardan vazgeçemiyorsanız ve bunlara ek olarak kilo şikayetiniz varsa tatlandırıcı olarak doğal balı deneyebilirsiniz. deride meydana gelen kesikler, yanıklar için modern antiseptik sular, gazlı bezler ve merhemler var ancak bunlara ulaşabileceğiniz bir yerde değilseniz ve elinizin altında bal varsa yaranın üzerine sürerek mikroplara karşı koruma sağlayabilir ve yaranın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. Yara iyileşene kadar her 12 saatte bir balı tazelemeyi unutmayın. öksürüğü geçirmek için etkili bir çözüm sunan balı sıcak suya 2-3 çay kaşığı ekleyerek tüketebilirsiniz. Ancak uzmanlar balı 1 yaşından küçük bebekler için kesinlikle önermiyor. Bal “kötü kolesterol” olarak bilinen LDL kolesterolü düşürmek için doğal bir alternatif olarak tüketilebilir. Bu konuda yapılan çalışmalarda düzenli olarak bal yemenin toplam kolesterolü ortalama %5 oranında düşürdüğü belirtiliyor. Reflüsü olanların hem mide asidini dengelemek hem de ağrıları hafifletmek için sık sık kullandığı yöntemlerden biri de bal ve sirke karışımıdır.

Eğer uzun süre günde 6-7 yemek kaşığından fazla bal yerseniz vitamin, mineral eksiklikleri yaşayabilirsiniz.

Fazla bal yemeyi alışkanlık haline getirirseniz şeker içeriği nedeniyle insülin direnci sorunu yaşayabilirsiniz.

Tarçın ve Bal Mucizesi

Bal ve tarçın karışımının pek çok hastalığı iyileştirdiği biliniyor. Bir yan etkisinin olmaması da cabası. Şekerli olmasına rağmen doğru miktarda alındığında diyabet hastalarına dahi zarar vermiyor.

Tarçınlı Balın Hazırlanışı

Önce bir bardak suyu kaynatın, sıcak suya tarçın koyun ve demlenmeye ve soğumaya bırakın. Kaynar suya bal koymayın. Sıcak su baldaki enzimleri öldürür. Su oda sıcaklığına geldiğinde tarçının iki katı kadar bal ekleyin. Yatmadan bardağın yarısını için ve diğer yarısını sabaha bırakın.

Bilim insanlarının araştırmalarına göre:

Kalp Hastalıkları , İdrar Yolu Enfeksiyonu,Kolesterol,Soğuk Algınlığı,Boğaz Tahrişi,Gaz,Bağışıklık Sistemi,Sindirim Güçlüğü,Grip,Uzun Ömür,Boğaz Ağrısı,Sivilceler,CiltEnfeksiyonları,KiloVerme,KanserYorgunluk,Kötünefes,İşitme kaybı gibi birçok hastalığa karşı faydalı olduğu ispat edilmiştir.

 

ŞİFA DİLEĞİYLE