Karaçam’da Çiğ Felaketi… « Burası Holaysa

21 Eylül 2021 - 11:04

Karaçam’da Çiğ Felaketi…

Karaçam’da Çiğ Felaketi…
Son Güncelleme :

30 Kasım 2016 - 20:34

Kavlasan mevkiinde yapımı devam eden HES tüneli inşaatı sırasında çığ düşmesi sonucu 5 işçi çığ altında kaldı.

10 Ocak 2015 Cumartesi 14:47
Trabzon’un Çaykara ilçesi Karaçam mahallesi Kavlasan mevkiinde yapımı devam eden HES tüneli inşaatı sırasında çığ düşmesi sonucu 5 işçi çığ altında kaldı.
Edinilen bilgiye göre, bugün saat 13.30 sıralarında Çaykara ilçesi Kavlasan mevkiinde yapımı süren HES tüneli inşaatında tünel dışında arızalanan jenaratörü tamir etmeye çalışan 5 işçi yukarıdan gelen çığın altında kaldı. Şantiye çalışanları hemen çığ altında kalan arkadaşlarının yardımına koşarken, çığ altında kalan işçilerin çıkartılması için çalışma başlatıldı. Bölgeye AFAD ekipleri sevk edilirken, helikopterli destek istendi.
Son edinilen bilgiye göre bölgeye hava ambulansı yönlendirildi.

www.yesilalankoyu.net site yönetimi olarak çiğ altında kalanların bir an önce kurtarılmasını diliyoruz…

Çığ bölgesinden acı haber

İKİ İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ
Yapılan çalışmalar sırasında çığ altında kalan işçilerden ikisinin cansız bedeni çıkartılırken, 3 işçiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor.
VALİ OLAY YERİNE HAREKET ETTİ Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Çaykara’da HES santrali inşaatında çalışan işçilerin çığ altında kalmasıyla ilgili açıklama yaptı. HES santrali tüneli girişinde meydana gelen olay sonrasında çığ altında kalanlardan 1’inin cesedine ulaşıldığını kaydeden Vali Öz, “Çığ altında kalan diğer 4 vatandaşımızın da kurtarılması çalışmalarını şirket çalışanları kendi gayretleriyle sürdürüyor. Kar nedeniyle kapalı olan yaklaşık 10 kilometrelik yolun açılması çalışmaları da yoğun bir şekilde devam ediyor” dedi. Vali Öz, olayın meydana geldiği Karacam bölgesine hareket etti. Vali’nin bu açıklamalarından kısa süre sonra bir işçinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Diğer 3 işçi için kurtarma çalışmaları sürüyor.
“ÇİĞ TEHLİKESİ VAR”
Akşam saatlerinde tekrar açıklama yapan Öz, çalışmaların olası çığ tehlikesi nedeniyle kontrollü şekilde yapıldığını da sözlerine ekledi.
KAYMAKAMDAN AÇIKLAMA
Çaykara Kaymakamı Mustafa Gül, çığın meydana geldiği Balkodu- 2 HES inşaatında kurtarma çalışmalarının başlatıldığını söyledi. Kaymakam Gül, ilk bilgilere göre 2 işçinin öldüğünü, 3 işçiyi kurtarma çalışmasının sürdüğünü açıkladı. Balkodu- 1 ve Balkodu- 2 Hidroelektrik Santrallarının yapımını engellemek için çevreciler uzun süre eylem yapmış, sonunda HES inşaatları başlamıştı. (DHA)

HES firmasından açıklama..

Trabzon’un Çaykara İlçesinde HES şantiyesinde meydana gelen çığ olayında HES firmasının taşeron şirket sahibi Kamil Güzel konuştu.

Kamail Güzel yağtığı açıklamada “Sabah 1’den beri bekliyoruz. Doğru dürüst bir makine yollamadılar. Kendi işçilerimizin çabaları ile kurtarma kyapıyoruz. Şuanda hiç bir bilgim yok. Şantiyede 23 işçim vardı. 5’i kar altında geri kalanı kendini tipiden korumaya çalışıyor. Kaç saat geçti doğru dürüst bir yardım gelmedi. Zor durumdayız” dedi.

Çığ altında kalan işçilerin isimleri belli oldu

Trabzon’un Çaykara ilçesinde HES şantiyesinde meydana gelen çığ olayında kar altında kalan işçilerin isimleri belli oldu.

Çığ altında kalan 5 işçinin isimleri Muhammet ışıklı, Lokman Çelik, Nusret Er, Erhan Arslan, Can Özyürek olarak açıklanırken hayatını kaybeden ve arkadaşları tarafından çığ altından çıkarılan işçinin isminin Nusret Er olduğu belirlendi.

www.yesilalankoyu.net

Okunma: 1755